Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > AIRPORT > Para > İş-Yaşam

Hurda uçaklar Kocaeli'de sökülecek

Türkiye'nin ilk ve tek hurda araç işleme tesisinde, ekonomik ömrünü tamamlamış uçakların demontajı da yapılacak

28 Mayıs 2009 Perşembe, 10:58:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Hurda uçaklar Kocaeli'de sökülecek Sonra Oku

Kocaeli'de, elektrikli ve elektronik atıkların, monitör tüpleri, kablo, metal, lastik ve ömrünü tamamlamış otomobillerin geri kazanımı konusunda faaliyet gösteren, Türkiye'nin ilk ve tek hurda araç işleme tesisinde, hurdaya ayrılan uçakların da demontajının yapılabildiği bildirildi.

Doğa Entegre Geri Dönüşüm AŞ Proje Müdürü Ebru Ulu Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hızla ilerleyen teknolojinin elektronik ve telekominikasyon sektöründe yeni ürünlerin kullanımını yaygınlaştırdığını ve geri dönüşümün önemini artırdığını belirtti.

Her ürünün kullanım ömrü olduğunu, ömrünü dolduran elektronik ürünlerin sokaklarda dolaşan eskiciler ve bazı belediyelerin girişimiyle toplandığını, bir şekilde geri dönüşüm merkezlerine ulaştırıldığını ifade eden Özbek, 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 50 bin metrekarelik alana sahip tesislerinde elektrikli ve elektronik atıklar, ömrünü tamamlamış otomobiller ve hurda uçakları demonte ederek geri dönüşüm hizmeti verdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir yıl önce hava limanlarının çeşitli atıklarını alma görüşmeleri sırasında hurdaya ayrılmış bir uçağın demontajının gündeme geldiğini dile getiren Özbek, faaliyet alanlarını bu yönde genişlettiklerini ve deneme amacıyla bir uçağı söktüklerini kaydetti.

Bir uçağın 40 yıl ömrü olduğunu vurgulayan Özbek, ''Bozulma ve arızalanma olmaksızın bu süreyi tamamladığı zaman hurdaya ayrılması gerekiyor. Hurdaya ayrılan uçakların demontajı şimdiye kadar yurt dışında yapılıyordu, artık biz bu hizmeti veriyoruz'' diye konuştu.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HURDA TEŞVİKİ

Otomobil söküm alanında da Türkiye'nin ilk ve tek hurda araç işleme tesisi olduklarını, dolayısıyla önemli bir ihtiyacı giderdiklerini savunan Özbek, otomotiv sektörü temsilcilerinin beklentisi olan hurda teşvikinin kendileri için de önemli olduğunu bildirdi.

Özbek, şöyle devam etti:

''Otomotiv sektörünün beklentisi olan hurda teşviki bizim için de önemli. Bu teşvik uygulanırsa ömrünü tamamlamış otomotivler üreticilere teslim edilecek ve buralardan işlenmek üzere lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilecek. Otomotiv sektörü temsilcilerinin beklediği gibi biz de merakla hurda teşvikini bekliyoruz.''

ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK ATIK İŞLEME ORANI

Bilgi işlem, telekominikasyon ekipmanları, endüstriyel elektronik cihazlar, beyaz eşyaların yanı sıra pille çalışan, içerisinde küçük de olsa elektronik devresi olan oyuncakları dahi elektronik atık olarak kabul ettiklerini dile getiren Özbek, net bir sayısal veri olmamakla birlikte Avrupa Birliği üyesi ülkelerle kıyaslandığında ve nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Türkiye'nin yıllık 1 milyon ton civarında elektrikli ve elektronik atığı olduğunu öngördüklerini söyledi.

Özbek, ''Elektrikli ve elektronik atık anlamında geçen yıl 3 bin 500 ton hurda işledik, bu yıl 10 bin ton hedefliyoruz'' dedi.

EKONOMİK KRİZİN ETKİLERİ

Küresel mali krizden, direkt tüketime bağlı çalıştıkları için otomotiv ve elektronik eşya sektörleri başta olmak üzere pek çok sektörün olumsuz etkilendiğini, tüketimin azalmasının atık çıkışlarını da etkilediğini ifade eden Özbek, ''Endüstriye yönelik hizmet verğimiz için küresel mali kriz bizi de olumsuz etkiledi. Kriz öncesi her hafta atık aldığımız bazı firmalardan kriz döneminde ayda bir atık aldığımız bile oldu. Son bir kaç haftadır yeniden canlanma söz konusu, umarız böyle devam eder'' şeklinde konuştu.

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1002 TL
BORSA
1001 TL
DOLAR
998 TL
EURO
999 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat