Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > AIRPORT > Para > İş-Yaşam

F4-E'ler şimdi daha güçlü

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Şimşek Projesi kapsamında modernize edilen ilk 2 uçak 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığına teslim edildi

03 Mart 2010 Çarşamba, 00:28:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
F4-E'ler şimdi daha güçlü Sonra Oku
Hava Kuvvetleri Komutanlığında 2020'li yıllara kadar envanterde kalması öngörülen F-4E uçaklarının daha emniyetli ve etkin görev yapabilmesi amacıyla imzalanan Şimşek Projesi kapsamında modernize edilen ilk 2 uçak 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığına teslim edildi. Modernize edilen iki uçağın teslimi için Eskişehir'de kurulu 1'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Uçak Modernizasyon Hangarı'nda tören düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aksay, törende yaptığı konuşmada, Türk Hava Kuvvetleri ve milli savunma sanayi firmaları açısından övünç vesilesi olan böylesine önemli bir günde bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak bir taraftan mevcut kuvvet yapısını en iyi şekilde muhafaza etmeye gayret gösterirken diğer taraftan birçok modernizasyon ve tedarik projesiyle yeni imkan ve kabiliyetler kazanmaya çalıştıklarını anlatan Orgeneral Aksaş, şöyle konuştu: ''Teknolojik gelişmeler ve değişen tehdit yelpazesi havada ve uzayda güçlü olmayı gerektirmektedir. Türk Hava Kuvvetlerinin ulaştığı seviyenin korunması ve daha da geliştirilmesi açısından teknolojik bağımsızlığın elde edilmesi ve son teknolojiye sahip ürünler ortaya konması büyük önem arz etmektedir. Özellikle havacılık gibi yüksek teknoloji kullanan bir sahada milli tasarım, üretim ve entegrasyon kabiliyetine sahip olunmasının askeri güçle birlikte politik ve ekonomik gücümüze önemli katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Büyük Önder Atatürk'ün eşsiz dehasıyla dile getirdiği (İstikbal Göklerdedir) parolası, Türk havacılığının değişmez hedefidir. Bu hedefe ulaşmada, çağıyla yarışan modern bir hava kuvveti oluşturma yolundaki gayretlerimize savunma sanayi kuruluşları olarak yaptığınız katkılar Ulu Önder'in öz deyişini daha da anlamlı kılmaktadır.'' Image Orgeneral Aksay, son dönemde ziyaret ettikleri milli savunma sanayi kuruluşları ve hava ikmal bakım merkezlerinin ulaştığı seviye ve elde ettiği başarıların takdire şayan olduğunu ifade ederek, ''Bu kuruluşlardaki modern yönetim anlayışı, verimli iş süreçleri ve nitelikli personel istihdamı milli ve özgün ürünlerin ortaya konabilmesini mümkün kılmaktadır'' dedi.


ŞİMŞEK PROJESİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında 2006 yılında imzalanan 24 milyon dolar tutarındaki sözleşme kapsamında tamamen yerli olarak geliştirilen projeyle F-4E uçaklarının uçuş ve görev planlama kabiliyeti artırıldı, yeni nesil sayısal haberleşme sistemi sayesinde etkin, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı. Uçaklara ASELSAN ürünü Küresel Konumlandırma Sistemi gömülü LN-100GT ataletsel seyrüsefer sistemi takılarak, uçakların seyrüsefer sistemi günümüz teknolojisine uygun hale getirildi. Uçaklara takılan CDU-900 kontrol gösterge ünitesi ve üzerinde ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen operasyonel uçuş yazılımı ile uçuş yönetiminin her türlü hava koşulunda yüksek doğrulukta gerçekleşmesi sağlandı. Uçaklara UHF ve VHF bantlarında haberleşme olanağı sağlayan, kriptolu Aselsan MXF-484 telsizi takılarak etkili ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.

AA
Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
998 TL
BORSA
1009 TL
DOLAR
990 TL
EURO
994 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat