Ekonomi Ana Sayfa > Alışveriş > E-ticaret

Amazon Türkiye'ye geliyor

Amazon.com'un, Türkiye pazarına 1-2 yıl içinde yerel sitesiyle gelmesi bekleniyor

27 Ekim 2012 Cumartesi, 04:59:10
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Amazon Türkiye'ye geliyor Sonra Oku

Ayşegül AKYARLI GÜVEN / HABERTÜRK

Sanal kitap pazarının lideri idefix Genel Müdürü Amazon.com'un Türkiye pazarına 1-2 yıl içinde yerel sitesiyle geleceğini söylüyor. Amazon'un Türkiye'de varolan bir siteyi satın almaktansa sıfırdan yapılanacağını dile getiren İnhan, "Biz amazon'u tehtid görmeyiz. Aksine toptan kitap satan sitemiz prefix'in en büyük müşterisi olur" diyor

Türkiye'de online kitap satış pazarının lideri idefix.com'un Genel Müdürü ,Mehmet İnhan'a göre dünyada açtığı yerel sitelerle krizde 3 kata yakın büyüme kaydeden amazon.com 1,2 yıl içinde Türkiye pazarına girecek. Amazon'un Türkiye'de satın alım yapmadan sıfırdan yapılanıp faaliyet göstermesini beklediğini dile getiren İnhan, "amazon.com dünyada ne kadar büyük olursa olsun, onu tehtid olarak görmüyoruz. Aksine, Türkiye'ye girdiğinde bizim kitapçılara satış yapan sitemiz Prefix'in en büyük müşterisi olacak diye düşünüyoruz. Türkiye'de oldukça yeni olan e-kitap hızlı büyüyecek. Bu potansiyeli Amazon da görüyor" dedi.
E-kitap pazarının büyümesi durumunda kendilerinin de amazon.com'un okuyucusu Kindle'a benzer bir reader çıkartma planları olduğunu ifade eden İnhan, "Kitap ve kültür ürünleri sektörünün, eğitim ve yardımcı kitaplar dahil mevcut 2,5 milyar TL'ye yakın iş hacmine yaklaşık 400 milyon TL tahmin edilen korsan iş hacmini de eklerseniz 3 milyara yaklaşan bir toplam kitap pazarı var. Bunun 10 yıl içerisinde 5 milyar TL büyüklüğünde bir pazar oluşturacağını öngörüyoruz. Şu an Türkiye'de e-kitap satışları toplamın yüzde 3'ü seviyesinde. Bunun da yüzde 30'ları bulacağını öngörüyoruz" diyor.

GÜNDE 200 E-KİTAP
Türkiye'de günde ortalama 200 e-kitap satın alındığını ifade eden İnhan şöyle devam etti: "Kısa vadede değil ama uzun vadede e kitap, basılı kitabın yerini alacaktır diye düşünüyorum. Ama basılı kitap asla bitmeyecek. ABD'de 28 milyar dolarlık yayıncılık pazarı son dört yılda kayda değer bir artış göstermedi, hatta daraldı diyebiliriz. Ancak e-kitap alt sektörünün bu dört yılda artış hızı %600'ün üzerinde. Türkiye'de istatistik kıyaslama için henüz çok erken çünkü e-kitap daha yeni. Anlamlı bir istatistik için belli bir sürenin geçmesini beklemek lazım. e-kitap müşterilerinin özellikle öğrenciler ve mühendislerden çıktığını ifade eden İnhan, "Korsandan çekinen yayınevleri henüz e-kitap konusuna yeterince ilgi göstermiyor. Ayrıca yazarla yeniden masaya oturup sözleşme yapmak da istemiyorlar. Bunlar gelişimi yavaşlatıyor" diyor."

4 OKURDAN 3'Ü ERKEK
Mehmet İnhan'ın verdiği bilgilere göre Türk kitap okurlarının %76sı erkek, yüzde 24'ü ise kadın. Kadınlar sağlık ve yaşam konusundaki kitapları okumayı yercih ediyor. Yaş grubu açısından bakıldığında ise okurların yüzde 42'si 25-35, yüzde 30'u 36-45 yaş aralığında. 24 yaş altının payı ise sadece yüzde 6.5.

YEREL SİTELERLE BÜYÜYOR
Özellikle Kuzey Amerika'daki büyüemsiyle tanınan amazon.com Avusturya, Japonya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkelerde yerel uzantılı sitelere sahip. Şu an için amazon.com.tr adresi tıklandığında ziyaretçiyi Avrupa sitelerinden biri arasında seçim yapabiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
997 TL
BORSA
1007 TL
DOLAR
1005 TL
EURO
987 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat