Ekonomi Ana Sayfa > Alışveriş > Ev Ekonomisi

Kırmızı ete zam geliyor!

İthalde vergi artışı et fiyatlarına zam olarak yansıyacak

29 Ekim 2012 Pazartesi, 09:48:03
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Kırmızı ete zam yolda! Sonra Oku

EBRU ERDOĞAN/HABERTÜRK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fiyatları dengelemek için 2 yıl önce başlattığı et ithalatında iç pazardaki üreticiyi korumak için vergiyi dördüncü kez yükseltmek istiyor. ‘Enflasyonu artırır' diye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın karşı çıktığı düzenleme, Bakanlar Kurulu'nda. Kırmızı et sektörünün temsilcileri ise verginin artması durumunda karkas etin yüzde 10 zamlanacağını, perakende fiyatlardaki artışın ise yüzde 20'leri bulabileceğini dile getiriyor. Et fiyatlarının tavan yaptığı 2 yıl önce yüzde 30 vergi ile karkas eti ithalata açan Tarım Bakanlığı, vergiyi önce yüzde 45'e, sonra yüzde 60'a, en son da yüzde 75'e çıkardı. Bu arada kasaplık canlı hayvandaki vergi de önce yüzde 20'den 15'e indirildi. Sonra yüzde 30'a çıkarıldı. Dün bir açıklama yapan AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç, bayram sonrasında kasaplık canlı hayvandaki ithalatta verginin yüzde 40'a, ette ise yüzde 100'e çıkarılacağını açıkladı. Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan ise vergi artarsa şu anda 15.50 lira olan karkas etin kilosunun 17 liraya çıkacağını söyledi.

SORUN, YEM FİYATLARINDA
Türkiye'de sorunun hayvan ithalatında değil, yem maliyetlerinde olduğunu dile getiren Arslan, besicinin et ithalatı nedeniyle değil, maliyetlerindeki artıştan hayvancılığı bırakmak istediğini kaydetti. Devletin otlakları açması, bu maliyetleri düşürmesi gerektiğini ifade eden Arslan, "O zaman ithalatta fonu yüzde 20'ye bile indirseniz kimse dışardan et getirmez" diye konuştu. Bayramda bütün pazarları gezdiğini anlatan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Pazarda 150-160 kilogramlık hayvanlar var. ABD'de danalar, 400 kilogramlıkken kesilir. Burada da en az 320 kilogram olması gerekir. Ama üretici hayvancılıktan vazgeçtiği için elindeki bütün hayvanı getirmiş pazarda satıyor." Verginin artırılmasının üreticiye değil 500-600 bin hayvanın sahibi olan birkaç büyük üreticiye yarayacağını savunan Arslan, kararın sektörü istikrarsızlığa götüreceğini söyledi.

‘YERLİ ÜRETİM YETERLİ'
Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Habib Can, kararı Bakanlar Kurulu'nun vereceğini belirterek, "Amaç yerli üreticiyi korumak. Şu anda bize gelen bilgiler, iç piyasada yeterli hayvan bulunduğu yönünde. Bu nedenle fiyatlar artmaz" dedi.

‘BAYRAM SONRASI FİYATA BAKILIP KARAR VERİLECEK'
Et Konseyi Başkanı Ahmet Yücesan, Tarım Bakanlığı'nın çalışma yaptığını ancak bayram sonrası fiyatlara bakılarak kararın verileceğini belirtti. "İçeride besicilikle geçinen 10 milyon insan var. Bakanlık ‘Başınızın çaresine bakın‘ diyemez" diye konuşan Yücesan da yem maliyetlerine dikkat çekti. Yücesan, şöyle devam etti: "Vergi artışına karar verilse bile ne kadar olacağını bilmiyoruz. Kars Milletvekili'nin öngördüğünden farklı da olabilir. Daha önce de vergi artışı yüzde 90 olarak konuşulmuş, sonuçta yüzde 70'e karar verilmişti. Ama et fiyatının en az ithalattaki vergi artış oranı kadar zamlanması kaçınılmaz."

ENFLASYONU EN AZ % 0.28 ARTIRACAK
İthal etten alınan verginin yükseltilmesi 'enflasyonu artırıcı' bir etki yapacak. TÜİK'in hesaplamalarında et ürünlerinin enflasyondaki toplam ağırlığı 2.77'yi buluyor. İthalatta verginin artması ile tüm et ürünlerinin fiyatının ortalama yüzde 10 yükseleceği hesabından gidildiğinde kasımda enflasyonun sadece bu kalemden 0.28 oranında artması anlamına geliyor. Eylülde tüm sağlık harcamalarının enflasyona katkısının 0.23 olduğu düşünüldüğünde söz konusu rakam enflasyon üzerinde hiç de küçümsenecek gibi değil. Kasım enflasyonu eğer geçen yılki gibi bu yıl da yüzde 1.7 gelirse bu rakamın altıda biri etteki fiyat artışından gelecek görünüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat