Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Döviz kuru ne olacak?

VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, Özlem Dalga'ya yanıtladı

23 Ekim 2008 Perşembe, 09:34:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Döviz kuru ne olacak? Sonra Oku
Prof. Dr. Burak Saltoğlu ve Vadeli İşlemler Borsası Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, HABERTÜRK'te Piyasalarda Bugün programında Özlem Dalga'nın konuğu oldu. 


Ö.D : Beklenti anketi de geldi, beklenti anketindeki son beklentileri nasıl değerlendirdiniz?

B.S : Bugün alınmış olsaydı beklenti anketi daha da farklı olacaktı. Muhtemelen bir önceki belirsizliğin yansıması. Yani herşeyin biraz bozulduğunu gösteriyor. Son dönemdeki çalkantının etkisini bir sonraki beklenti anketine yansıyacak gibi görebiliriz yani eğer o arada olumlu birşey olmazsa.

Ö.D : Çetin Ali Bey'in beklenti paketi ile ilgili enteresan bir yorumu vardı onu alalım.

Ç.A : Şu ansa Merkez Bankası beklenti anketi, o beklenti anketinin alındığı tarih ve saat itibariyle insanların düşüncelerini yansıtır. Şu an şu dakika şu saniye itibariyle piyasanın düşüncesi aslında VOB'da. Yani yıl sonu dolar kuru ne olur diyenelr, vadeli işler opsiyon borsası, dolar vadeli işler sözleşmesi, dolar aralık vadeli sözleşmesinden bakabilirler, orada piyasa beklentisi var.

Ö.D : Ateşli hasta örneğinde kalmıştık sözünüzü kesmiştim lütfen devam edin...

Ç.A : Şimdi bu örneği esasında yatırımcının basit manada anlaması için verdim. Bir insanda ateş çıktığı zaman ateş düşürücü verilir ama zaman zaman dikkat ederseniz mesela belli seviyelerdeyken verilmez. Çok fazla belli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman verilir. Şimdi mesela şu anda kur hareketlendi. Merkez Bankası ne zaman müdahale ederin esasında cevabı bu. Merkez Bankası'ndaki arkadaşlar da şu anda piyasayı seyrediyor. Ve hastaya ne ateş düşürücü verilmesi kararını verirmiş gibi şu anda piyasaları izliyorlar. Şu anda mehtemelen bir yerlerde eğer bu piyasalardaki hareketlilik devam ederse müdahale gelecektir.

Ö.D : Popüler seyirci sorusu, dolar ve kur ne olacak?

Ç.A : Şimdi dediğim gibi kuru beklentileri görmek isteyen dediğim gibi piyasa beklentilerini vadeli işler opsiyon borsasında sözleşmeler işlem görüyor. Ona bakabilir. Ayrıca biz şu anda işlem görmekte olan döviz vadeli işlem sözleşmelerine ilave olarak direk döviz teslimatı fiziki dolar veya fiziki euro teslimatı sözleşmeleride piyasasına açacağız. Bu özellikle reel sektör için önemli. Katılım bankaları açısından önemli. Kapalıçarşıdan da olumlu tepki aldık dolayısıyla biz ön görülebilirliği artırmak için vadeli işlem opsiyon borsası olarak elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Burada opsiyon kontraklarından da söz ettim. Reel sektör için gerçekten bunlar önemli dökümanlar. Biraz daha reel sektörün özellikle Burak hocam da bilir, risk yönetimi mantığıyla da bakması lazım alınabilir riskler vardır, alınmaması gereken zamanlar vardır. Ve bu risklerin alınabileceği zamanlar vardır. Alınmaması gereken zamanlar vardır. Duruma göre ihracaatçı ithalatçı reel sektör temsilcileri buna karar verecekler. Biz vadeli işlem opsiyon borsası olarak bu enstrümanları sunuyoruz. Ama bunda muhakkak işlem yapmalısınız demiyoruz. Yalnız burada işlem yapmak istediğiniz zaman biz varız diyoruz. Dolayısıyla bu çok önemli onlar için.
Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat