Ekonomi Ana Sayfa > Para

Borsaya nasıl girilir?

Her gün gördüğümüz borsa verilerini daha yakından tanımanın zamanı geldi

30 Mart 2010 Salı, 10:58:34
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Borsaya nasıl girilir? Sonra Oku

BURAK TAŞÇI - HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Ülkemizde gün içerisinde ve akşam haberlerinde borsa ile ilgili rakamlar, öngörüler, uzman görüşlerine yer veriliyor. Ancak vatandaş olarak çoğu kişi borsaya nasıl girilip, nasıl işlem yapılacağı hakkında bilgi sahibi değil. Aslında bir şirkete sadece elinizdeki son kuruşunuzla bile ortak olabilirsiniz.

Eskiden hisse senetleri kağıtlar halinde aracı kurumlara gelir ve hisse senedi sahiplerine dağıtılırdı. Öyle ki hisse senetlerini taşımak için kamyonetler kullanılıyordu. Çuvallar dolusu hisse senetleri büyük bir yük oluşturuyordu. Artık internet üzerinden yapılan işlemlerle hisse senetleri yok oldu.

HABERTURK.COM 'borsada işlem nasıl yapılır, borsaya ne kadar parayla girilir, hisseler nasıl takip edilir, şirketlerin tüm açıklamaları nereden görünür' sorularına yanıt veriyor.

Öncelikle borsada işlem yapabilmenizi kolaylaştırmak için bir bankada vadesiz hesabınız veya aracı bir kurumda paranız olmalı. En kolay yolu olan ve genelde en çok kullanılan kanal bankalardır. Vadesiz hesabınızın olduğu bankaya giderek ''Yatırım Hesabı'' açtırmak istediğinizi bildirdiğinizde size görevli kişi bir dosya halinde kağıtlar sunacak. Bu dosya kağıtlarının her sayfasını imzalayıp ve gerekli yerleri doldurup görevli kişiye geri vereceksiniz. Ortalama olarak 2-3 gün içerisinde yatırım hesabınız aktif hale gelecektir. Yatırım hesabınız aktif hale geldiğinde hesabınızın olduğu bankanın seans salonlarında ya da internet bankacılığını kullanarak hisse alıp satabilirsiniz. Günümüzde en çok internet bankacılığı kullanılarak borsada işlem yapılıyor.

İnternet bankacılığından nasıl işlem yapılır?

İnternet bankacılığı aracılığıyla işlem yapmak oldukça kolay. İlgili bankanın internet bankacılığına girip, yatırım hesabı sekmesini seçtikten sonra ilk önce hangi şirketin hissesinden almak istediğiniz sorulacaktır. Önceden karar verip ilgilendiğiniz şirketin hissesinin kodunu seçtikten sonra bu şirketten kaç adet alacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız adedi seçtikten sonra alım süresini seanslık veya günlük olarak verebiliyorsunuz. Bu da fiyat hareketlerinden faydalanmanızı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse şu anda 1 TL olan adet fiyatının 10 dakika sonra 0.96 kuruşa gerileyeceğini düşünüyorsunuz. Bu fiyat değişiminden faydalanmak için seanslık veya günlük hisse alım emri verebilirsiniz. Günlük alım emri verdiğiniz gibi günlük satım emri de verebilirsiniz. 0.96 kuruştan aldığınız lotu gün içerisinde yükseleceğini düşünerek daha yüksek bir rakamdan satış emri verebilirsiniz. Yani borsaya girmek için büyük paralar gerekmiyor. Cebizinde kalan son kuruşlarla bile borsada işlem yapabilirsiniz. Borsada üç şekilde getiri sağlayabilirsiniz. Günlük olarak fiyat hareketlerinden kâr sağlayabilirsiniz. Uzun süre bekleyerek borsadan kâr sağlanabilir. Bunların dışında hissesini aldığınız şirket, kâr payı (temettü) dağıtımlarından da gelir elde edebilirsiniz. En önemlisi borsaya girdiğinizde hissesini almak istediğiniz şirketi iyi analiz etmeniz olacaktır. Aksi taktirde ortaya koyduğunuz para buhar olabilir!

Borsadaki şirketler nasıl takip edilir?

Borsada işlem gören şirketlerin takibi belli programlar aracılığıyla sağlıklı olarak anlık şekilde  yapılabilir. Programı kısaca tanıtmak gerekirse, şirketin 1 adedinin kaç TL olduğu, günlük yükselişini ve düşüşünü, taban ve tavan fiyatlarını, günlük işlem hacmini, yıllara dayalı fiyat istatistiklerini grafikler halinde görebilme, piyasa değerini, sermayesini, yıllık kârını, şirketin halka açıklık oranını anlık olarak görebiliyorsunuz. Buradaki verileri değerlendirip ilgili şirketten hisse alıp almayacağınızı, eğer aldıysanız kâr elde etmek için fiyat hareketlerinden yararlanmanızı, şirketin hissesinin değerlenip değerlenmeyeceğini bu programlar aracılığıyla kestirebilirsiniz.


Şirketin haberleri nerelerden izlenir?

Türkiye'de Kamuyu Aydınlatma Platformu olarak bilinen KAP'tan şirket ile ilgili borsaya bildirilen tüm detayları görebilirsiniz.  Bunun yanı sıra hisselerin fiyatlarının takip edildiği programda da ana başlıklar halinde şirketlerle ilgili haberler anlık olarak yansıyor.

Borsaya girmeden önce kesinlikle hissesini alacağınız şirketin analizini iyi yapın. Eğer yapma imkanınız yoksa bir profesyonelden kesinlikle yardım alın. Değerlendirmelerinizi doğru yapmazsanız büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

buraktasci@haberturk.com

 

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1021 TL
BORSA
987 TL
DOLAR
979 TL
EURO
1008 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat