Ekonomi Ana Sayfa > Para

Dolar faizi yüzde 4.5’i geçti, yüzde 6 veren çılgınlar bile var!

Cari açık endişesi ve Yunanistan'daki borç sorunu doları 1.6475'e yükseltirken, doların faizi yüzde 4.50'yi geçti

28 Haziran 2011 Salı, 09:39:39
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Dolar faizi yüzde 4.5’i geçti, yüzde 6 veren çılgınlar bile var! Sonra Oku

 500 bin dolar üzerine yüzde 6'ya kadar faiz veren bankalar var. Dolar dün son iki yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 1.6475'i gördü. Dövizde likidite sıkıntısı nedeniyle bankalar, 1 ay önce yüzde 2.1 olan dolar ve Euro faizini yüzde 4.5'e çekti. Hatta yüksek rakamlara yüzde 6 faiz veren de var.

BANKALAR ZORLANIYOR
Döviz mevduatına faizin artmasında Merkez Bankası'nın önlemleri sonrası piyasada likiditenin azalması ve bankaların Londra piyasasında para bulmakta eskiye oranla daha zorlanıyor olmaları rol oynadı.

Hem cari açık hem de Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin borç sorunu doların ateşini düşürmüyor. Dolar dün serbest piyasada iki yılın en yüksek düzeyi olan 1.6475 liraya yükseldi. Yüzde 50 dolar yüzde 50 Euro’dan oluşan döviz sepetinin değeri de TL karşısında 1.99’a kadar tırmandı. Yabancı yatırımcıların Londra kaynaklı alımları ve yerli şirketlerin döviz borçları nedeniyle dolar alımlarına devam ettiğini belirten uzmanlar, yerli bireysel yatırımcıların da bu alımlar karşısında döviz satmadığını ifade ediyor. Döviz likiditesinin kıtlığında bankalar 1 ay öncesine kadar yaklaşık yüzde 2 seviyesinde olan dolar ve Euro faizini yüzde 4.5’e çıkarmış durumdalar. Bazı bankaların 500 bin dolar gibi büyük rakamlara yüzde 6 faiz verdiği de piyasada ifade ediliyor.

30 MİLYAR DOLARLIK RİSK
Analistler de yerli yatırımcıların döviz satmamasının nedeninin ise yükselen döviz mevduat faizi olduğunu kaydediyor. Döviz mevduatının yükselişine neden olarak da Merkez Bankası’nın hem Türk Lirası hem de dolar mevduat munzam karşılıklarının yükseltilmesi ile piyasada azalan likiditenin yanı sıra Türk bankalarının Londra piyasasında sıkışmasını gösteriyorlar. Bankacılardan edinilen bilgilere göre Türk bankaları Londra piyasasında yaklaşık 30 milyar doları 1-2 aylık vadede swap işlemi ile karşılıyor. Türkiye’nin cari açık sorununun giderek kronikleşmesinin Türk bankalarının Londra piyasasında para bulmasını güçleştirdiği kaydediliyor.

SIFIR FAİZ DOLARI DAHA DA ZIPLATIR
Diğer yandan finans piyasası hükümetin yetkili ağızlarının dile getirdiği sıfır reel faiz politikasını doların yükselişinin başlıca nedenleri arasında sayıyor. Buna göre Merkez Bankası bu doğrultuda faiz artırmaya yanaşmayacak ve döviz kurunun bir miktar enflasyon yaratsa da yükselmesi hükümet tarafından önemsenmeyecek. Şu anda yüzde 9’un biraz üstünde bulunan bono faizi, kurun yükselmesi ile oluşacak enflasyon ile eşit düzeye gelecek ve böylece sıfır reel faiz hedefi gerçekleşmiş olacak. Şu anda da Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nı zayıf barakan bir politika izlemesi, hükümetin hem cari açığı çözme hem de sıfır reel faiz politikası için uygun davranış modeli olarak gösteriliyor.

TÜM GELİŞMELER DOLARIN LEHİNE SEYREDİYOR
BEKLENTİ 1.70’İ BULDU, UMUT MERKEZ’İN ALIMI KESMESİNDE
Genel seçimlerden sonra başta cari açık olmak üzere ekonomide kırılganlık yaratan konularda alınması gereken önlemlerin arka planda kalacağı endişelerinin yanı sıra Yunanistan’a dair belirsizliklerin artarak sürmesi ve Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmaya gitme noktasında olmadığını göstermesiyle son iki yılın en yüksek seviyelerine gelen dolar/TL ve döviz sepeti üzerindeki yukarı yönlü baskının Merkez Bankası’ndan faiz artırımı gelmeden hafiflemesi beklenmiyor.

SEPET 2’DE DEVAM EDER
Özellikle Avrupa tarafında Yunanistan’a yönelik artan endişelerle Euro/dolar paritesindeki sert hareketleri de yansıtan dolar/TL’de risk iştahındaki azalmanın da sürmesiyle birlikte yükselişin 1.70 sepet bazında ise 2 seviyelerine devam edebileceği belirtilirken, bankacılar, Merkez’in kısa vadede döviz alım ihalelerini durdurmasını bekliyor. Eğer alım ihaleleri durmazsa doların 1.80’e doğru hareketleneceği tahmin ediliyor. Dolar/TL’de 8 Nisan’da bu yılın en düşük seviyesi olan 1.5005’in test edilmesinin ardından yükseliş eğilimi başladı ve kur seçim sonrasında 13 Haziran’da görülen 1.5663 seviyesinden bu yana ise yaklaşık yüzde 5.2 değer kaybederek dün sabah gördüğü Nisan 2009’dan bu yana en yüksek olan 1.6475’e kadar yükseldi.
Rahim Ak-HT EKONOMİ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
991 TL
BORSA
1007 TL
DOLAR
1001 TL
EURO
996 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat