Ekonomi Ana Sayfa > İş-Yaşam > Sosyal Güvenlik

Malulen emeklilik için ne gerekiyor?

Özürlü ile malülen emekliliğin farkı ne?

23 Ocak 2013 Çarşamba, 05:09:37
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Malulen emeklilik için ne gerekiyor? Sonra Oku

ALİ TEZEL/HABERTÜRK

1.10.2008 gününden önce en az yüzde 40 oranlı raporla memur olanlar 5400 gün (15 tam yıl) ile özürlü emeklisi olurlar

Sayın Ali Bey, doğum tarihim 01.01.1975, ilk sigorta (SSK) başlangıç tarihim 05.10.1999 ve toplam prim ödeme gün sayım 359. Ben 19.12.2001 tarihinde kadrolu olarak memuriyete başladım (% 40 sakat olarak). Sigortalı hizmetimi (hizmet birleştirmesi) saydırdım. Ayrıca 12.07.2007 tarihinden itibaren üçüncü derece sakatlar için uygulanan sakatlık (vergi) indiriminden yararlanıyorum (% 42 ). Bu durumda hangi tarihte emekli olabilirim? Malulen mi yoksa özürlü olarak mı emekli olmalıyım; bir de normal emekli olanla özürlü emekli olan memur arasında emeklilikte maaş farkı olur mu? Rumuz-EMEKLİ

Sayın okurum, malulen emekli olabilmek için işe girerken sağlam olup da sonradan en az yüzde 60 veya daha fazla oranda işgücü kaybı gerekir. Siz hem yüzde 60'tan az hem de sigortalı olmadan evvel bu rahatsızlığa sahip olduğunuzdan ancak özürlü emeklisi olabilirsiniz. Özürlü emekliliği normal emeklilik gibidir, aylık farkı olmaz. Hatta emekli olduktan sonra isterseniz SGDP ödeyerek özel sektörde çalışma hakkına da sahipsiniz. Emekliliğinize gelince, memur olarak devam ettiğiniz için 5510 sayılı kanunun 28'inci maddesine göre değil, geçici 4. maddesine göre emekli edileceksiniz.

"...Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır..." denildiğinden siz SSK ve memuriyet toplamında 5400 günü (15 tam yılı) tamamladığınız gün SGK'dan emekli olacaksınız.

İZNİN NE ZAMAN KULLANILACAĞINA İŞVEREN KARAR VERİR
Merhaba, özel bir sektörde 8 yıldır çalışmaktayım. İşverenimiz yıllık izinlerimizi 6-7-8. aylarda kullandırtmayacağını söylemekte fakat bunu bir belgeyle tebliğ etmemektedir. Bahsi geçen aylar yaz dönemine denk geliyor, dolayısıyla izin konusunda bir hak kaybı olduğunu düşünüyorum. İş Kanunu'nu inceledim fakat net bir yanıt bulamadım. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Arslan Derinoğlu

Çalışma mevzuatımızı düzenleyen iş kanunlarına göre her işçi her yıl en az kanunda yazan kadar yıllık izin kullanmak ve işveren de kullandırtmak zorundadır. Ancak bu bir yıllık zaman periyodunda iznin ne zaman kullanılacağına işveren karar verir. Bu sebeple işveren yaz aylarında izin vermek istemezse kullanamazsınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
998 TL
BORSA
1009 TL
DOLAR
990 TL
EURO
994 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat