Ekonomi Ana Sayfa > İş-Yaşam > Sosyal Güvenlik

Eksik günlerini şimdi değil, sonra ödersin

Ali Tezel yazdı...

10 Haziran 2013 Pazartesi, 05:26:21
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Eksik günlerini şimdi değil, sonra ödersin Sonra Oku

Ayda 30 günden eksik çalışanlar, 1 Ekim 2008 gününden sonraki 30 günden eksik aylarını, isterlerse her ay isterlerse tıpkı askerlik borçlanması gibi ileride diledikleri şekilde borçlanıp ödeyebilirler

Ben 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. Part-time olarak çalışıyorum. Haftalık çalışmam sabit olarak 20 saattir. Ayın 4 hafta olduğu zamanlar 80 saat üzerinden 11 gün sigorta ödeniyor. Bazı ayların içinde 5 hafta bulunduğu için çalışma saatim o aylarda 100 saat oluyor ve sigortam o ay 14 gün olarak ödeniyor. Geri kalan günleri isteğe bağlı sigorta ödeyerek kapatmak istiyorum. Ancak aylarda değişiklik gösteren sigorta gün sayımı nasıl ayarlamam lazım 11 gün yazsam 2 ayda bir 3 gün fazla öderim. 14 gün olarak yazsam eksik öderim? Ne yapmam lazım, bu sorumun cevabını SGK’dan alamadım. Bana yol gösterin. Emre

ASKERLİK GİBİ ÖDEYEBİLİRSİN
Emre kardeşim, ayda 30 günden eksik kalan sürelerini dilersen şimdi SGK’ya gidip dilekçe verip isteğe bağlı (SSK) sigorta kapsamında ay ay ödeyebilirsin, ama SGK hâlâ bu konuda bilgisayar programını tam yazdıramadığı için her ay için 30’ar günlük prim borcu çıkarır. Normalde her ay 30 günden eksik kalan süre kadar borç çıkarması gerektiği halde, program eksikliğinden bu konuyu halledemediler. 1.10.2008 gününden sonraki ayda 30 günden eksik olan sürelerini şimdi ödemesen bile ileride canın ne zaman isterse, tıpkı askerlik borçlanması gibi ister hepsini istersen de dilediğin kadarını borçlanıp ödeme hakkın var. Bu sebeple şimdi ödeme, ileride emeklilik yaşın geldiğinde ne kadar eksik günün varsa hepsini ödersin. Bu arada unutma, ödeme gününü seçebileceğin gibi ödeyeceğin günlük borçlanma rakamını da sen seçeceksin.

PARAN ÇOK OLUNCA ÖDE
Satın alacağın 30 günden eksik günleri, mesela şimdi geriye doğru ödemek istesen günlüğüne en az 10.5 lira, en fazla da 68 lira arasında bir rakam belirleyerek ödeme hakkın var. İleride emekli olduğunda alacağın emekli aylığı rakamını da bu tespit ettiğin günlük borçlanma rakamı belirleyecek. 1.10.2008 gününden sonraki çalışmalarından elde edeceğin emekli aylığının basitçe formülü, ayda kaç para SGK’ya prim ödediysen o kadar emekli aylığıdır. Mesela ayda senin için SGK’ya 400 lira ödeniyorsa, 400 lira emekli aylığın olur. Bu sebeple şimdi ödeme, ileride paran çok olursa yüksek rakamlı ödeme yapıp iyi bir emekli aylığı alırsın.

Evlilik şirkettir, kapatılmasına mahkeme karar verir

Şirket kurarken tek imzanızla ticaret siciline kaydolursunuz, ama şirketi (anlaşmalı) kapatırken en az bir yıl uğraşmanız gerekir. Çekişmeli olursa şirket ancak mahkeme kararıyla kapatılabilir. Evlilik de aynen öyledir, evlenirken tek imza (ve evet) yeterken, boşanırken mutlaka mahkemeye gitmek zorundasınız. Evlenirken ne güzeldir. Herkes sevinçle düğüne koşar, eğlenir, coşar, sonrasında da nikâh memuru önünde evlilik sözleşmesine “Evet” dersiniz ve kolayca biter. Artık yüzde 50 ortaklı limited evlilik şirketini kurdunuz. Evlilik süresince kimin çalışıp kimin yattığına bakılmadan yüzde 50 yüzde 50 payla boşanmak için mahkemeye gitmeniz gerekir. Peki hiç aklınıza geldi mi, evlenirken bir tek “Evet” kelimesi yeterken, boşanırken neden hâkime, mahkemeye gitmek zorundasınız. Evliliğin sona ermesine sadece devlet karar verebilir. Bu arada ülkemizde boşanmak için mahkemeye gitmeyen tek kişi Ulu Önder Atatürk’tür. TBMM’nin aldığı bir kararla boşanmasına karar verilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
998 TL
DOLAR
998 TL
EURO
999 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat