Ekonomi Ana Sayfa > İş-Yaşam > Sosyal Güvenlik

Memurun emekli maaşı hesabı

Taban aylık zammı, emekli memura daha düşük yansır...Ali Tezel yazdı

23 Ağustos 2013 Cuma, 02:40:22
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Memurun emekli maaşı hesabı Sonra Oku

Taban aylık, memurların emekli aylığına esas keseneklerden biridir. Çalışan memur taban aylığı ve zammını tam alabilirken, emekli memur taban aylık zammını ABO oranı kadar alabilir

Sayın Ali Tezel, 175 TL'lik memur zam ödemelerinden emekli memurlara kesintili olarak 140 TL ödeneceği açıklandı. Emeklilerden kesinti hangi gerekçeyle yapılıyor? / Osman Güven

Osman Bey, çalışan memurların maaşlarından kesilen keseneklerin (primlerin) hesaplanmasında kullanılan argümanlardan birisi de taban aylıktır. Memurun emekli keseneğine esas kazancının belli oranı da emekli memur aylığı olur.

MEMURUN EMEKLİ AYLIĞI HESABI

Memurların emekli aylığı hesaplamasındaki formül; EKEK x ABO'dur. EKEK, "emekli keseneğine esas kazanç" ve ABO da "aylık bağlama oranı"dır. Çalışan memurlar, EKEK'lerini ücret bordrolarına bakarak hemen hesaplayabilirler; bordroda memur emekli keseneği yazan rakamı 16'ya bölüp 100 ile çarparlarsa EKEK rakamını bulurlar. ABO'nun hesabı da çok basittir. ABO: Memur çalışma yılı + 50 formülüyle hesaplanır. Yani kaç yıllık hizmetiniz (SSK-Bağkur-Emekli Sandığı ve borçlanmalar dahil) varsa hizmet yılınıza 50 rakamını eklerseniz ABO'yu bulursunuz.

Çalışan memurlar 175 liralık ek ödeme rakamını tam olarak alacaklar ama memur emeklileri bu 175 liralık zammın ABO'ları ile çarpımı sonucu kadar zam alacaklar. Mesela 25 yıllık hizmetle emekli olmuş bir memurun ABO'su yüzde 75'tir. Taban aylık sebebiyle de alacağı zam 175 liranın yüzde 75'i kadar (131.25 lira) olacaktır.

Eski Bağkur süresi emekliliği öne çeker

Balıkesir İli Dursunbey İlçesi'nde Cumhuriyet Savcılığı'nda memur olarak çalışmaktayım. Memuriyete girişim 19.07.1989. Bundan önce de 5 yıl 14 ay 10 gün Bağkur'lu hizmetlerim var ve memur olarak çalışırken Bağkur'lu sürelerimin primlerini ödedim. Emekli Sandığı süremle de birleştirilebildiğini öğrendim. Ancak şu soruları cevaplandırırsanız çok memnun kalırım:
1- Emekli Sandığı ve Bağkur'lu hizmetlerimi birleştirerek bugün emekli olsam, ikramiyem ve maaşım ne olur?
2- Bağkur'lu hizmetlerimi birleştirmeyip, yatırmış olduğum Bağkur paramı geri alabilir miyim? / Erhan TÜRKER

Verdiğiniz bilgilerle emekli aylığınızı hesaplama şansım yok, ama vereceğim tüyo ile kendiniz hesaplayabilirsiniz. Şimdi ücret bordronuzu açın, memur maaş kesenek rakamını bulup 16'ya bölün, sonra da 100 ile çarpın. Bu rakam sizin her memuriyet yılı (Bağkur süreniz hariç) için alacağınız ikramiye rakamını vereceği gibi emekli aylığının formülündeki EKEK'i de verecek. Sonra ABO'nuzu da Bağkur ile memuriyet çalışma yılınızı toplayıp, 50 rakamıyla toplayarak bulun. Şimdi EKEK ile ABO'yu çarpın, çıkan rakama yüzde 4 ek ödeme ilavesi yaparak bugün emekli olsanız alacağınız aylık ortaya çıkar. Bağkur primlerinizi ise geri alma şansınız yok. Bağkur süreniz sebebiyle Emekli Sandığı'ndan 47 yaşında emekli olma hakkını elde etmişsiniz. Sanırım 47 yaşından da büyüksünüz ve dilediğiniz an emekli olursunuz. Bağkur süreniz olmasaydı 51 yaşında emekli olacaktınız. Sonuç olarak Bağkur süreniz emekli aylığınızı ve emeklilik zamanınızı etkiler ama ikramiyenizi etkilemez.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1019 TL
BORSA
995 TL
DOLAR
987 TL
EURO
1014 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat