Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Makro Ekonomi > Para > Para

Asgari ücret kaç lira olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün toplanacak.

10 Aralık 2009 Perşembe, 08:47:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Asgari ücret kaç lira olacak? Sonra Oku
Komisyon üyeleri, yeni asgari ücreti tespit etmek amacıyla bugün ilk toplantıyı yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki toplantıda, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, işveren heyetine TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk başkanlık edecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, ''Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretlilerin geçinme endekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını'' göz önünde bulunduruyor.

Öte yandan, işverenlerin, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödememe yükümlülüğü bulunuyor. İşçilere sağlanan sosyal yardımlar sebebiyle asgari ücretten herhangi bir indirim yapmamaları gereken işverenlerin, yayımlanan asgari ücretleri iş yerlerinde işçilerin kolayca görebilecekleri bir yerde ilan etmek zorunluluğu bulunuyor.

''ÖNCEKİ YILLARA BENZEMESİN''
Nihat Yurdakul, yaptığı açıklamada, bu yılki asgari ücret görüşmelerinde hükümetten yeni bir yaklaşım beklediklerini söyledi.

Taleplerinin önceki yıllardaki gibi ''işçinin ailesiyle geçinebileceği, günün koşullarına göre insanca yaşamaya yetecek bir ücret'' olduğunu vurgulayan Yurdakul, şunları kaydetti:

''Asgari ücret, bir pazarlık konusu değildir. Asgari ücretin tespiti tamamen teknik bir konudur. Birtakım hesaplar sonucunda asgari ücret tespiti yapılmalıdır. Bu hesap yapılırken de gelir dağılımı, büyüme rakamları, geçinme endeksi verileri dikkate alınmalıdır.

Bu kriterlerin benimsenmemesi ya da bu kriterlere göre belirlenecek rakama itiraz edilmesi halinde komisyonda bulunmamız, kalmamız mümkün olmaz. Bu yılki beklentimiz, görüşmelerin önceki yıllardakine benzememesi. Bunun için de hükümetten bir adım bekliyoruz. Bugüne kadarki tutum devam ederse, hükümet asgari ücreti tek taraflı belirlerse, bununla nasıl geçinileceğini anlatmak da hükümete düşer.''

ASGARİ ÜCRET 546 LİRA
Asgari ücret, 16 yaşını doldurmuş bekar bir işçi için halen brüt 693, net 546,48 lira olarak uygulanıyor.
16 yaşından küçükler için brüt 589,50, net 472,32 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 693, net 589,05 lira seviyesinde bulunuyor.

Asgari ücretten, 16 yaşını doldurmuş işçiler için 146,52, 16 yaşından küçük işçiler için 117,18, kapıcılar için 103,95 lira kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için 841,99, 16 yaşından küçük işçiler için 754,02 ve kapıcılar için 841,99 lira düzeyinde bulunuyor.
Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat