Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Zeytinyağına kalite kriterleri

Zeytinyağları ve pirina yağlarının kalite ve saflık özelliklerini belirleyen tebliğ yenilendi

08 Ağustos 2010 Pazar, 19:56:16
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Zeytinyağına kalite kriterleri Sonra Oku

Zeytinyağları ve pirina yağlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlanmasını sağlamak üzere özelliklerini belirleyen tebliğ, tüketicinin daha sağlıklı bilgilendirilmesi ve zeytinyağının kalitesinin korunması amacıyla yenilendi.

Tebliğ uyarınca, zeytinyağı diğer sıvı yağlara, diğer sıvı yağlar da zeytinyağına karıştırılamayacak.
Doğrudan tüketime yönelik zeytinyağları ve pirina yağları, nihai tüketiciye dökme olarak satışa sunulamayacak.
Zeytinyağı ambalajında coğrafi işaret kullanımına da sınırlandırma getirildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, zeytinyağı ve pirina yağı tebliği ile bu yağların analizine ilişkin kriterleri belirleyen 2 tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
Tebliğ ile ham pirina yağı, pirina yağı, rafine pirina yağı ve zeytinyağı ayrı ayrı tanımlanırken, naturel zeytin yağları, "Natürel sızma zeytinyağı, natürel birinci zeytinyağı, ham zeytinyağı/rafinajlık" olarak sınıflandırıldı.
Natürel zeytinyağlarında, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayacak.
Natürel birinci zeytinyağında, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her l00 gramda 2 gramdan az olacak.
Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2 gramdan fazla veya duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun olmayan yağlar, "ham zeytinyağı/rafinajlık yağlar" olarak değerlendirilecek.
Tebliğ ile riviera zeytinyağındaki serbest yağ asitliği oranı düşürüldü. Oleik asit cinsinden her l00 gramda l gramdan fazla serbest yağ asitliği olmayacak. Tebliğ ile zeytinyağları ve pirina yağlarının kalite ve saflık kriterleri, natürel zeytinyağları ile ilgili duyusal özellikler, çeşnili ve/veya aromalı zeytinyağlarına uygulanacak kalite ve saflık kriterleri yeniden belirlendi.
Tebliğ kapsamındaki ürünlerde kullanılacak katkı maddeleri, Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği'ne uygun olacak.
Natürel zeytinyağlarına hiçbir gıda katkı maddesi ilave edilmeyecek.
Zeytinyağlarında kullanılacak doğal aroma maddeleri, ürünlerdeki bulaşanlar ve pestisit miktarları, Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygun olacak.

SADECE NATUREL SIZMA VE NATUREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞLARINA COĞRAFİ İŞARET
Zeytinyağlarının etiketlenmesinde, zeytinyağına çeşni ve/veya aroma ilave edilmesi halinde, ürün adından önce çeşni ve/veya aroma maddesinin adı, ürün adı ile aynı punto büyüklüğünde olacak şekilde belirtilecek.
Sadece natürel sızma zeytinyağları ve natürel birinci zeytinyağları etiketlerinde ilgili mevzuatına uygun olarak coğrafi işaret kullanılabilecek. Pirina yağı hiçbir koşulda zeytinyağı olarak adlandırılamayacak.
Tebliğdeki tanımlara uygun olarak üretilmiş zeytinyağlarının etiketlerinde, natürel sızma zeytinyağı için; ''zeytinin yalnızca mekanik olarak işlenmesi ile elde edilmiş üstün kalitede zeytinyağı'', natürel birinci zeytinyağı için; ''zeytinin yalnızca mekanik olarak işlenmesi ile elde edilmiş zeytinyağı'', riviera zeytinyağı için; ''rafinasyona tabi tutulan zeytinyağları ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir'' ifadesi kullanılabilecek.
Pirina yağı için; ''pirinanın ekstraksiyonundan elde edilen ham pirina yağının rafinasyonu ile üretilen rafine pirina yağı ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir/yağlardan oluşur'' veya ''Pirina yağının rafinasyonu ile elde edilen yağlar ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir'' ifadesi etikette yer alabilecek.

AA

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1003 TL
BORSA
1000 TL
DOLAR
1001 TL
EURO
1000 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat