Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Finansman bulunsun, yerli uçak ve motoru üretilir

"Türkiye kaynak ayırsın, TEI ve TAI cumhuriyetin 100'üncü yılında yerli uçak hedefine ulaşır"

24 Ocak 2011 Pazartesi, 09:34:04
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Finansman bulunsun, yerli uçak ve motoru üretilir Sonra Oku

F16 motorlarının montajının yanı sıra 650 uçak motoru parçası üreten TEI’nin Genel Müdürü Duman, “Çin yerli uçak üretimine 5 milyar dolar ayırdı. Türkiye kaynak ayırsın, TEI ve TAI cumhuriyetin 100'üncü yılında yerli uçak hedefine ulaşır” dedi.

TEI (TUSAŞ Engine Industries) Genel Müdürü Akın Duman, yerli uçak ve motor yapma çalışmalarının içinde yer aldıklarını söyledi. Zamanı geldiğinde Türkiye’nin kendi uçağını ve motorunu üretebileceğini ifade eden Duman, bu konuda artık kuvvetli bir irade oluştuğunu belirtti. Uçak ve motor tasarımı ile üretiminin çok maliyetli projeler olduğunu söyleyen Duman, “Havada uçan son teknoloji ürünlerden bahsediyoruz dolayısıyla bu işe çok ciddi bir finansal kaynak aktarılması gerekiyor. Dünyada güncel projeler var. Örneğin Çin kendi tasarımı Comac 919’u üretmek için 4-5 milyar dolar kaynak ayırmış durumda” diye konuştu. Türkiye’de de böyle bir kaynak ayrılırsa TEI ve TAI’nin (Turkish Aerospace Industry) uçak tasarlama, üretme ve motorunu yapma kabiliyetine sahip olduğuna dikkat çeken Duman, “Eksik olduğumuz noktaları da süratle gideriyoruz. Görev verilirse biz yerli motorumuzu üretiriz” dedi.

İÇ PAZAR YETMEZ
Yerli uçak üretmenin tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan Duman, ulusal pazardaki talebin üretilecek uçaklar için az olacağını ve bu uçağı satacak başka pazarlar bulunması gerekeceğini söyledi. TEI’nin uzun zamandır fizibilite çalışması yaptığını aktaran Duman çalışmalara kısa dönemde başlanırsa Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin yerli uçak hedefine ulaşacağını belirtti. Duman, şunları söyledi: “Askeri alanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ticari alanda ise Türk Hava Yolları ve ulusal havayollarımızın ihtiyaçları var. İki alanda da çalışmalar paralel yürütülebilir. Ticari anlamda bakarsak THY’nin gelecekle ilgili projeksiyonlarında yer alan tek koridorlu, bölgesel bir uçak ve bunun motorunu üretmekle ilgili çalışmalar yapılabilir.”

MOTOR TASARIMI
25 yıl önce F16 motorlarının montajı ve bazı parçalarının üretimi için kurulan TEI, bugün 35 ayrı motor programı için 650 ayrı parça üretiyor. 300 milyon Euro’lu şirket, Boeing787, Airbus A380 gibi yeni nesil yolcu uçakları ve A400M gibi askeri nakliye uçağının motorları için parça üretiyor. A400M'ye güç veren TP400 motorunun yüzde 2.6'lık tasarım payı TEI tarafından yapıldı. Motorun giriş kısmındaki bir modül ve egzoz modülü TEI mühendisleri tarafından tasarlandı ve TEI atölyelerinde üretildi. Modüller, dört uçak tarafından bin saate yakın gerçekleştirilen test uçuşlarıyla denendi.

İHA’LARIN MOTORLARI BU YIL HAZIR OLACAK
Tamamen TEI tasarımı küçük bir turboprop motorun deneme çalışmaları devam ediyor. Motor, TAI tarafından üretilen insansız hava aracı (İHA) TURNA uçağında kullanılıyor. TEI üretimi motorun bu yılın sonunda Türk Hava Kuvvetleri'ne denenmek üzere verilmesi planlanıyor. TAI tarafından geliştirilen insansız hava aracı ANKA için alternatif motor geliştirme çalışmaları da devam ediyor. 2011 Ağustos'unda bu motor TAI'ye teslim edilerek, yerli uçağın ilk testleri gerçekleşecek.
Selin KABATAŞ-HT EKONOMİ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
997 TL
BORSA
1004 TL
DOLAR
1016 TL
EURO
1011 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat