Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Türk yatırımcılara yeni adres: Nijerya

"En iyi iş fırsatı bizde, değerlendirin"

03 Şubat 2011 Perşembe, 13:57:55
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Türk yatırımcılara yeni adres: Nijerya Sonra Oku

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Nijerya Ticaret ve Yatırım Forumu, Türk ve Nijeryalı işadamlarını buluşturdu.  Nijerya'dan gelen 109 firma ile görüşen 400'e yakın Türk işadamı bini aşkın görüşme yaparak, ortaklık ve yatırım için ilk adımı attı. Nijerya Cumhurbaşkanı Jonathan Goodluck, Nijerya'nın 2020 yılında en büyük 20 ekonomiden biri olacağına dikkat çekerek, "Nijerya patlamak üzere, en iyi iş fırsatı bizde" dedi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de Afrika'nın kilidi konumundaki Nijerya'nın Türkiye'nin dış politikasında çok önemli olduğunu ifade etti. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise "İki ülke arasındaki 900 milyon dolar seviyesindeki karşılıklı ticaret hacmimizi bir an önce 2 milyar dolar seviyesine çıkarmalıyız" diye konuştu.

"En iyi iş fırsatı bizde"
Nijerya Cumhurbaşkanı Jonathan Goodluck ise gerçekleştirilen Ticaret ve Yatırım Forumu ile Nijerya'daki yatırım fırsatlarını Türk iş adamlarına sunduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Jonathan Goodluck, "Ekonomik takımım ve hükümetim sizlere eşsiz bir fırsat sunuyor. Bizlerle yakın ilişki kurmak için fırsatları değerlendirebilirsiniz. Nijerya, 150 milyonluk nüfusu ve yıllık yüzde 3 artış ile küresel olarak en büyük pazarlardan biridir. Doğalgaz ve petrol zenginliklerimiz bütçemizin yüzde 95'ini karşılıyor. Ülkemizde ticaret yapılabilecek 40'dan fazla alan var. Goldman Sachs, Nijerya'nın Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan'dan sonra en büyük ekonomi olacağına dair rapor yayınladı. Nijerya 2020 yılında en büyük 20 ekonomiden biri olacak. Mevcut mevzuatı yeniliyoruz. Sürdürülebilir kalkınma ve yaşam koşullarını düzeltiyoruz. Önümüzdeki aylarda Nijerya'da iş yapmak artık daha kolay olacak. Türk iş adamlarının bu fırsatı değerlendirmelerini istiyorum.
10 bakanımız burada. Nijerya hali hazırda patlamak üzere, çok iş var, siz de buraya gelmelisiniz. En iyi iş fırsatı bizde" dedi.

Hedef 2 milyar dolar
Forumda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türk müteahhitlerin Rusya'dan Fas'a, Ekvator Gine'den Hindistan'a Dubai'den Nijerya'ya projeler yürüttüğünü belirterek, Afrika genelinde 35 milyar dolarlık iş hacmine ulaşan Türk müteahhitlerinin Nijerya'daki inşaat projelerinden daha fazla pay alabileceğine dikkat çekti. Meral, Nijerya'da iş yapan Türk müteahhit firmalarının yaşadığı bazı sorunların en kısa sürede çözüme ulaşacağına inandığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Nijeryalı ve Türk işadamları arasında yeni işbirlikleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda dostluğumuzu yeni yatırımlarla pekiştirmek istiyoruz. Öncelikle yapmamız gereken 900 milyon dolar seviyesindeki karşılıklı ticaret hacmimizi bir an önce 2 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmamızdır. Nijerya'da Türk sermayesi için başta inşaat olmak üzere makine,kimya, plastik, mobilya, tekstil ve hazırgiyim, turizm ve tarım gibi pek çok alanda önemli fırsatlar bulunuyor. Üyelerimizin Nijeryalı işadamları ile ortak olarak birçok sektörde başarılı şirketler kurup yeni işler yapabileceğimize inanıyoruz" dedi.  

Türkiye-Nijerya Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Nijerya Cumhurbaşkanı Johathan Goodluck'ın Türkiye'yi ziyareti ile iki ülke ilişkilerinde yepyeni bir sayfa açılacağını dile getirdi. Cemil Çiçek, Nijerya ile Türkiye'nin bir çok açıdan benzeştiğine işaret ederek, "Nijerya ve Türkiye kardeş ve dost ülkedir. Birlikte yapacağımız daha çok iş var. İnanıyorum ki bu ziyaretten sonra Türk iş adamları Nijerya'nın kalkınması, mutluluk ve refahı için ellerinden geleni yapacaklardır. Bundan sonraki iş siyasetçilerden daha çok işadamlarına düşüyor. Biz işadamlarımıza kefiliz. İş adamlarımızın ülkenizde kendi evlerinde gibi hizmet edeceklerine inanıyoruz" dedi.

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
1002 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat