Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Buğdayda gümrük vergisi indirimine destek!

Hükümetin, buğday ithalatında gümrük vergilerini düşürme yönünde yaptığı hazırlığa un sanayicileri karşı çıkarken, makarnacılar destek veriyor

21 Şubat 2011 Pazartesi, 17:11:17
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Buğdayda gümrük vergisi indirimine destek! Sonra Oku

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Murat Bozkurt, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) vergiler için yaptığı çalışmayı, piyasayı bugün ve yakın gelecekte düzenlemek adına son derece olumlu bir adım olarak gördüklerini ve bu inisiyatifi desteklediklerini bildirdi.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, dünya üretiminde 5'inci, ihracatta ise İtalya'dan sonra 2'nci sırada yer alan Türk makarna sektörünün, geçen yıl, TMO'nun da desteği ile ihracatta yeni bir rekor kırdığını, 2009 yılında 215 bin 233 ton olan ihracatın, geçen yıl 295 bin 916 tona çıktığını belirtti.

Bu başarı yakalanırken sektörün tüm paydaşları ile birlikte, özellikle hammadde konusunda TMO ile koordineli hareket ederek, dünyadaki krizin etkisi en aza indirdiğini anlatan Bozkurt, sektöre verdiği destekten dolayı TMO'ya teşekkür etti.


''MAKARNALIK BUĞDAY ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ, FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR"
Bu yıl, Türkiye'de makarnalık buğday üretiminde düşüş, dünyada ise fiyatlarda artış beklendiğini savunan Bozkurt, şöyle devam etti:

''İhracatta çok önemli bir ivme kazanan ve yurtiçi tüketimini de artırma yönünde çalışmalar başlatan sektörümüz, ileriye dönük hammadde temininde endişeler yaşamaktadır.

Nitekim, önemli üretim bölgesi olan başta Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu Bölgeleri olmak üzere makarnalık buğday ekim alanlarında yüzde 20 azalma olduğu ve maalesef bugüne kadar iklim şartlarının da çok uygun gitmemesi neticesinde bu seneki durum buğdayı üretiminin yüzde 40'lara varan noksanlıkla gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca, 280-300 dolar/ton olan dünya durum buğdayı fiyatları da son 40 gün içerisinde anormal yükselmiş olup 490 dolar seviyesindedir ve hasat dönemi de dahil olmak üzere fiyatların dünyada aşağılara inmeyeceği beklentisi oluşmuştur.

Bu hususlar dikkate alınarak, önümüzdeki hasat döneminde herhangi bir anormal fiyat yükselişlerine sebebiyet vermemek için bir an evvel vergiler de dahil gerekli tüm tedbirlerin ele alınarak acilen değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda TMO'nun vergiler için yaptığı çalışmayı, piyasayı bugün ve yakın gelecekte düzenlemek adına son derece olumlu bir adım olarak görüyor ve bu inisiyatifi destekliyoruz.''

UN SANAYİCİLERİ, GÜMRÜK VERGİSİ İNDİRİMİNE KARŞI
Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen ise Türkiye'nin elinde, hasat dönemine kadar kullanabileceği 5,5 milyon ton buğday olmasına karşın, buğday ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması için kararname hazırlanmasına karşı olduklarını açıklamıştı.

Özmen, hasat dönemine girilirken, sıfır gümrük vergisi ile buğday ithalatına izin verilmesinin, çiftçiye, sanayiciye, tüketiciye ve ülkeye dönük çok olumsuz sonuçları olacağını öne sürerken, uluslararası piyasada fiyatların en yüksek olduğu dönemde ithalat yapılmasının, ülkeyi gereksiz bedel ödeme ile karşı karşıya bırakacağını savunuyor.
Makarna sanayicileri ise hasat döneminde buğday fiyatlarının daha da yükseleceği gerekçesi ile şimdiden ithalat yapılmasını istiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
998 TL
BORSA
1009 TL
DOLAR
990 TL
EURO
1002 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat