Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Cari açık kapatma üssü!

60 milyar doları aşan cari açığa karşı acil eylem planı devreye alındı

02 Haziran 2011 Perşembe, 08:08:29
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Cari açık kapatma üssü! Sonra Oku

Seçimlerden sonra cari açığı besleyen ara malı ithalatının önünü kesmek için yerli üretim teşvik edilecek. İthal edilen malları yerli olarak üretenler, oluşturulacak özel bölgelerde toplanacak. Söz konusu bölgede kurumlar vergisi ve SSK primi sıfırlanırken enerji maliyetleri de aşağıya çekilecek.

Söz konusu bölgelerin oluşturulması için ticaret ve sanayi odaları özel çalışma yürütüyor. Amaç yeni yapıyı, İstanbul, İzmir ve İzmit gibi şehirlerin yakınlarında oluşturmak.

Cari açığın giderek artması parasal önlemlerin yanı sıra kalıcı yapısal önlemleri de beraberinde getiriyor. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın bir süre önce açıkladığı Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) doğrultusunda cari açığa neden olan ara malları başta olmak üzere ithal malların üretileceği özel bölgeler oluşturulacağı öğrenildi. İthalata olan bağımlılığı azaltacak, yurt içinde ara malını daha fazla üretecek, kaynak verimliliğini ve daha fazla katma değerin yurtiçinde kalmasını sağlayacak politikalar doğrultusunda İstanbul, İzmit, İzmir, Bursa gibi şehirlerin yakınında vergisiz özel sanayi bölgeleri kurulacak. Edinilen bilgilere göre sanayileşmiş şehirlerin mevcut sanayi bölgelerinin dönüştürülmesi veya yeni bölgeler kurulması yoluyla oluşturulacak özel üretim bölgelerinde Kurumlar Vergisi ve SGK primi sıfır veya çok düşük olacak. Üreticilerin kullanacağı elektrik ve diğer enerji maliyetleri de rekabet edilen ülkenin maliyetlerini geçmeyecek.

ODALARDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR
Sanayi Bakanlığı’nın isteği ile özel bölgeler kurulacak illerdeki sanayi ve ticaret odalarının çalışmalara başladığı öğrenildi. Çalışmaların hem özel bölgelerin kurulacağı yerler hem de hangi ürünlerin hangi bölgeler üzerinde yapılacağı üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor. Buna göre odalar ve Sanayi Bakanlığı hangi bölgelerde hangi ürünlerin üretileceğini de tespit etmiş durumda. Seçim sonrası başlatılacak çalışma ile bölgeler hızla kurulacak ve ürünleri üretecek olan şirketler bu bölgelere çağrılacak.

TEŞVİKLİ İLLER ÇARE OLMADI
Hükümetin şimdiye kadar uyguladığı bölgesel teşvik sistemi ile azgelişmiş illerde Kurumlar Vergisi yüzde 20 yerine yüzde 2’ye kadar iniyordu. Buna ek olarak Gümrük Vergisi muafiyeti, Katma Değer Vergisi istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, sigorta primi işveren hissesinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması gibi avantajları içeriyordu. Ancak sanayicilerin başta lojistik ve kalifiye işgücü bulamaması olmak üzere birçok nedenle bazı illerde teşvik sistemi önemli yatırımlara yol açarken ülke genelinde beklenen etkiyi yaratmadı.

ÜÇ ÜRÜN AÇIKLANMIŞTI
DEMİR-ÇELİK, MOTOR AKTARMA VE HURDA
Sanayi Bakanı Çağlayan, GİTES açıklamasında özellikle cari açığa neden olan yassı demir çelik, motor aktarma organı ve elektronik ve gömülü yazılım ürünlerini dile getirmişti. Çağlayan, demir çelikle ilgili “Türkiye 2000-2010 yılları arasında Çin ve Hindistan’dan sonra çelik üretimini dünyada en çok artıran üçüncü ülke konumunda.

Ülkemiz, 2010 yılı itibariyle ürettiği ham çelik miktarıyla dünyanın 10. büyük üreticisi konumuna gelmiş ve dünyadaki payını yüzde 1.7’den yüzde 2.1’e çıkarmıştır. Sektörün kronik sorunu olan yassı çelikteki kapasite yetersizliği, son yıllarda devreye giren ve yakın zamanda devreye girecek olan kapasitelere bağlı olarak ortadan kalkacak ve ülkemiz önümüzdeki dönemde net ihracatçı konumuna gelebilecektir“ demişti. Bakan Çağlayan, üretim yetersizliği ve tedarik kaynağı tercihleri nedeniyle, yaklaşık 5 milyar dolar tutarında motor aktarma organı ithal edildiğini belirtmişti.
Rahim Ak-HT EKONOMİ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat