Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Balıkların avlanma boyu uzadı!

Soyu tehlike altındaki lüfer, kalkan ve orfoz balıklarının avlanma boyları yeniden düzenlendi

25 Ağustos 2011 Perşembe, 12:49:41
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Balıkların avlanma boyu uzadı! Sonra Oku

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde değişiklik içeren taslağı hazırladıklarını, buna göre avlanma limitinin lüfer için 14 santimetreden 20 santimetreye, lagos ve orfoz balıkları için 30 santimetreden 45 santimetreye çıkarıldığını bildirdi.

''Bakana kalem'' sloganıyla başlatılan, öncelikle soyu tehlike altındaki lüfer, kalkan ve orfoz ile diğer ticari türlerin avlanma boylarının bilimsel veriler dikkate alınarak yeniden düzenlenmesine ilişkin kampanya konusundaki AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, deniz ve iç sulardaki su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak işletilmesinin bakanlığı temel görevleri ve hedefleri arasında bulunduğunu söyledi.

Su ürünleri avcılığına ilişkin, yer, zaman, boy, tür, mesafe, derinlik, avlanma araç ve gereçleri ile ilgili yasal düzenlemeler yaptıklarını belirten Eker, söz konusu düzenlemelerin Su Ürünleri İstişare Kurulu'nca ilgili kamu ve bilimsel kuruluşların, balıkçı örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınarak yapıldığını anlattı.

Eker, bu düzenlemeleri yaparken kamuoyunun taleplerinin de dikkate alındığını, Türkiye'nin bu alandaki balık varlığı ve gelecekte Türkiye denizlerinde balık avlanabilmesi için bu sirkülerin hassasiyetle, bilimsel kriterlere göre hazırlandığını anlattı.

Bu yıl için su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde değişiklik taslağı hazırladıklarını, kendisinin imzaladığını bildiren Eker, yeni düzenlemeye göre lüfer için avlanabilir minimum boy yasağının 14 cm'den 20 cm'ye orfoz ve lagosta ise 30 cm'den 45 cm'ye çıkarıldığını kaydetti. Bakan Eker, şöyle devam etti:

''(Düzenlemeyle) 20 cm'den daha küçük olan lüfer balıkları avlanamayacak demektir. Bu da umuyoruz ki, önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin lüfer balığında bir artışa yol açar. Önümüzdeki dönemde bunun etkilerini ölçeceğiz. Avlanma limitini 20 cm'ye çıkarmakla lüfer sayısında artış var mı? Bunu göreceğiz, ölçeceğiz. Ona göre gerektiğinde ikinci bir adım atacağız. Çünkü bizim sularımıza has balık türlerini muhafaza etmemiz, bütün kaynağımızı bir günde, 1 sezonda, 1 yılda tüketmememiz ve gelecek kuşaklar için muhafaza etmemiz lazım.''

Eker, yeni düzenlemeyle, lüferin üremelerinin devamlılığının sağlanmasına fırsat verilmesi yanında, çinekop olarak adlandırılan küçük boydaki balıkların avlanmasının engelleneceğini ve bu balıkların biraz daha büyüyüp ekonomik boya geldiklerinde avlanmasının balık varlığının daha iyi değerlendirilmesini sağlayacağını ifade etti.

BALIK STOKLARININ DESTEKLENMESİ
Bakanlık olarak gerek iç sular ve gerek denizlerdeki balık stoklarının desteklenmesi ve geliştirilmesi için balıklandırma faaliyetleri yürütüldüğünü de belirten Eker, bu çerçevede 2010 yılında, 58 ilde, 451 adet su kaynağına, 5 milyon 200 bin adet balık yavrusu bırakıldığını anlattı.

Hem kültür balıkçılığını geliştirmeye hem doğal faunadaki türlerin muhafazası ve geliştirilmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Eker, ''Bir yandan Türkiye'de kültür balıkçılığı gelişiyor. 170 bin tona çıktı, bu rakam 8 yıl önce 60 bin tondu. Oldukça yüksek bir rakam. Türkiye bu balıkların önemli bir kısmını AB pazarına satıyor, bu da Türkiye için önemli bir gelişme. Denizlerimizdeki bize has türlerin, doğal faunamızda bulunan canlılarında muhafazası, geliştirilmesi, bunların avlanmasının avlanmasının gelecek kuşakları da dikkate alacak şekilde planlanması önemli.''

Eker, avcıların, balıkçılık yapanların da bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

Bu arada, su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde değişiklik içeren taslağın Başbakanlığa gönderildiği belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
998 TL
DOLAR
998 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat