Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Zeytin çekirdeği ithal kömüre rakip oldu!

Hataylı Mehmet Güzelmansur, zeytin çekirdeğinden ürettiği organik kömürü bölgede kömürle çalışan şirketlere satıyor

24 Haziran 2012 Pazar, 17:58:53
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Zeytin çekirdeğinden üretilen yakıt ithal kömüre rakip oldu! Sonra Oku

Zeytin çekirdeklerinden ürettiği kömürün ithal kömüre yakın bir enerji verdiğini söyleyen Güzelmahsur, "İthal kömürden yüzde 40 daha ucuz olan yakıt çevreye zararlı gaz salınımı da yapmıyor." dedi.

Antakya'da 1960'lı yıllardan bu yana enerji sektöründe olan bir ailenin çocuğu olan Güzelmansur, 1990'lı yıllarda fuel oil ile çalışan fabrikaların, daha ucuz kaynak arayışı sebebiyle ithal kömürü tercih ettiklerini belirtti. Güzelmansur, kendisinin zaman içerisinde zeytin çekirdeğine ilgi duyduğunu belirtti.

Antakya'da zeytin üretiminin oldukça fazla olduğunu ve zeytinyağı yapımında ortaya çıkan atıkların imha edilmesinde büyük sorun yaşandığını kaydeden Güzelmansur, şöyle devam etti: "100'e yakın zeytinyağı fabrikasının yer aldığı bölgemizde büyük oranda atık çıkıyordu. Bu ürünün kalorisinin yüksek olduğu zaten biliniyor. Fabrikalardan çıkan bu atığın adı pirina. Özel olarak projelendirilmiş yakma sistemlerine sahip tesislerde yakıldığında temiz enerji üretimi sağlayan bir yakıt. Fakat yakıtının toz halinde olması nedeniyle uçuculuğu çok yüksek ve verimi düşük."

Güzelmansur, toz halden preslenmiş bloklara dönüştürdükleri ürünün, kömür kullanan tesislerde herhangi bir dönüşüme ihtiyaç duyulmadan kullanılabildiğini bildirdi. Atıkların değerlendirilmesiyle çiftçilere ek gelir sağladıklarını anlatan Mehmet Güzelmansur, şöyle devam etti: "Pirinanın sanayiden sonra konutlarda kullanımını yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Olumlu tepkiler aldık. Nakliyenin pahalı olması ve maliyetleri yükseltmesi sebebiyle şimdilik bölge illeri dışına yönelemiyoruz. Planladığımız yatırımlarımızı tamamladıktan sonra zeytinciliğin geliştiği bölgelerde yeni tesisler kurup prina yakıtıyla ilgili açılımımızı sürdüreceğiz."

MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK
Kapasitesi henüz 80 ton civarında olan tesisin kurulması ve makinelerin geliştirilmesi için 800 bin lira tutarında harcama yaptıklarını ifade eden Güzelmansur, talebin fazla olduğunu, yıl içerisinde kapasiteyi üç kat artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Osmaniye ve Antakya'daki zeytin atığını değerlendirdiklerini ifade eden Güzelmansur, Gemlik ve Ayvalık bölgesinde yatırım için yer aradıklarını bildirdi. "Zeytin çiftçisi çöpten para kazanıyor." diyen Güzelmansur, "Bölgede sanayici ithal kömür kullanıyor. Bu da dövizin yurt dışına gitmesine sebep oluyor. Türkiye'nin cari açığının üzerindeki en büyük yük olan enerji giderlerine küçük de olsa katkımız oluyor." şeklinde konuştu.

Güzelmansur, ürünün ithal kömürle karşılaştırmasını ise şöyle yaptı: "1 ton kömür 270 dolar. Bu da 480 lira civarında. Nakliye maliyetleri eklendiğinde 1 ton ithal kömürün şirketlere maliyeti 500 lirayı buluyor. Kilogramda 6 bin 500 kalori veren kömüre karşılık zeytin kömürünün kilogramından 4 bin 500 kalori elde ediliyor. Zeytinden elde edilen kömürün ton fiyatı 370 lira, hem fiyat avantajı sağlıyor hem çevreyi kirletmiyor. Aynca çiftçiler için ek gelir oluyor. Karbon salımı organik yakıt kullanan şirketlerin en büyük sorunu. Bu sorunun bilinen en büyük dezavantajı çevre kirliği. Şirketler baca gazını düşürmek için her yıl ciddi oranda filtre yatırımı yapıyor. Kömür kullanan tesislerde zeytin kömürü kullanılması durumunda karbon salımı sıfıra düşer."

CHA

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
998 TL
BORSA
1003 TL
DOLAR
1004 TL
EURO
999 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat