Ekonomi Ana Sayfa > Makro Ekonomi > Para

Erdemir'in tadı yok

Erdemir'in kârı ikinci çeyrekte yüzde 72 azaldı

08 Ağustos 2012 Çarşamba, 12:03:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Erdemir'den tatsız bilanço Sonra Oku

Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'in ikinci çeyrek konsolide net kârı,
çelik fiyatlarında düşüş ve maliyet baskısına bağlı daralan marjlarla yüzde 72.2 gerileyerek 81.7 milyon lira oldu ve beklentilerin altında kaldı.
Reuters anketine katılan analistler, geçen yılın ikinci çeyreğinde 294.1 milyon lira net kâr açıklayan şirketin ortalama 106 milyon lira kâr etmesini bekliyorlardı.
Şirketin KAP'a açıkladığı bilançoya göre, ikinci çeyrek satış geliri ise, yüzde 7.3 artışla 2.35 milyar liraya yükselerek 2.33 milyar liralık beklentiye paralel gerçekleşti.
Buna göre, şirketin ilk yarı konsolide net kârı, yüzde 63 gerileyerek 205.7 milyon lira, satış gelirleri ise yüzde 13 civarı artışla 4.78 milyar lira olarak gerçekleşti.
Erdemir'in ilk altı aydaki FAVÖK marjı, bir önceki yıl aynı dönemdeki yüzde 23.7 seviyesinden yüzde 9.3'e gerilerken; dönem kâr marjı da yüzde 13.1'den yüzde 4.3'e düştü.
Oyak Yatırım Analisti Osman Özvural, "İkinci çeyrekte çelik fiyatlarında düşüş ve stok maliyetinin olumsuz yansıması söz konusu.
Bu iki unsur marjları baskıladı" dedi ve ekledi:
"İlk çeyrekte ton başına ortalama 702 dolar olan çelik fiyatları ikinci çeyrekte 680 dolar civarına gerilemiş durumda. Bir önceki yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında ise düşüş çok daha fazla. Bir önceki yıl ikinci çeyrekte 800 dolar civarında seyreden fiyatlar bu çeyrekte 680 dolar civarında."
Erdemir'in yayımladığı yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, şirketin altı aylık ortalama yassı mamul satış fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5, ortalama uzun mamul satış fiyatı da yüzde 6 geriledi.
Özvural, ikinci çeyrekte FAVÖK marjının 15 baz puan düşüşle yüzde 10.5'e gerilemesinin yanı sıra, kur artışı ve faiz giderleri kaynaklı olarak yazılan 47 milyon liralık finansal giderin de kârı baskıladığını söyledi.
 Ak Yatırım'dan yapılan değerlendirmede de, "Marjlardaki düşüşle birlikte FAVÖK ikinci çeyrekte yüzde 53 geriledi... Zayıf talep çelik fiyatlarını baskı altında tutmaya devam edecek" denildi.
Erdemir'in faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, Erdemir grubunun yılın ilk yarısında yassı ürün satışı bir önceki yıla kıyasla yüzde 0.4 artarak 3.04 milyon ton oldu.
Avrupa ve Kuzey Afrika gibi ihraç pazarlarındaki daralmaya bağlı olarak ihracat yüzde 47 gerilerken, yurtiçi yassı ürün sevkiyatı ise yüzde 13 artışla 2.7 milyon tona ulaştı.
Raporda, Erdemir grubunun yassı çelik pazar payını yükselttiği ve yüzde 35 düzeyine çıkarttığının tahmin edildiği belirtildi.
Aynı dönemde grubun toplam uzun mamul satışı yüzde 125 artarak 0.54 milyon tona ulaşırken; yurtiçi uzun ürün sevkiyatı yüzde 85 arttı. Toplam uzun ürün ihracatı ise yaklaşık altı kat büyüyerek 129,000 ton seviyesinde gerçekleşti. Erdemir grubunun Türkiye kangal pazarındaki
payı ise yüzde 21 seviyesinde tahmin ediliyor.
Erdemir grubunun yılın ilk yarısında Ereğli tesislerinde gerçekleştirilen 2. yüksek fırın reline çalışmalarına bağlı olarak üretimde düşüşler yaşanırken; ham çelik üretimi bir önceki yıla göre
yüzde 13.4 düşuşle 1.42 milyon ton oldu.
İskenderun tesislerinde ise yüzde 9.6 artan ham çelik üretimi 2.23 milyon ton olarak gerçekleşti.
Erdemir hisseleri güne yüzde 1 civarı düşüşle başlamasının ardından saat 1028'de yüzde 0.5 kayıpla 2.1 liradan işlem görüyor. İMKB-100 endeksi <.XU100> ise yüzde 0.1 düşüşte.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat