Ekonomi Ana Sayfa > Para > Makro Ekonomi

Hedefi tutturduk!

İşte 2012 yılının enflasyon rakamı

03 Ocak 2013 Perşembe, 10:02:24
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
2012 yılı enflasyonu açıklandı Sonra Oku

2012 yılı enflasyonu açıklandı. Yıllık enflasyon Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 7.4'ün epey altında kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Aralık ayında yüzde 0.38 arttı. Beklenti yüzde 0.18 civarında artış olacağı yönündeydi.  TÜFE'deki yıllık artış yüzde 6.16 oldu. Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) aralık ayında yüzde 0.12 geriledi.  Gıda fiyatları aralıkta yüzde 1.55 artışla en yüksek artış gösteren kalem oldu. Çekirdek enflasyon yıllık yüzde 5.81'i buldu. Yılın zam şampiyonu yüzde 11,4 ile konut.

UZMANLAR NE DEDİ?

İNŞAAT YAVAŞLADI

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, yıllık enflasyonun yüzde 6,16 seviyesine gerilemesi ve hükümetin yüzde 7,4 beklentisinin altında gerçekleşmesinin yıllardır tutturulamayan enflasyon hedefinin tutturulabileceğini gösterdiğini ifade etti.

2012 yılı aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Karabulut,  ''2012 enflasyonunun ise yıllık yüzde 6,16 olarak gerçekleşmesi önemli. Nisan 2012'de yüzde 11,14 seviyesine yükselen enflasyon, mayısta sert bir şekilde gerilemiş, eylülde mevsimsel etki nedeniyle yüzde 9,19 seviyesine yükselmiş ve tekrardan bu seviyeden düşüş eğilimine girmişti. Yıllık enflasyonun yüzde 6,16 seviyesine gerilemesi ve hükümetin yüzde 7,4 beklentisinin altında gerçekleşmesi yıllardır tutturulamayan enflasyon hedefinin tutturulabileceğini gösteriyor. 2013 enflasyon hedefi yüzde 5. Enflasyon verisi yıllık olarak incelendiğinde yüzde 11,37'lik artış ile konut sektörü zirvede yer almaktadır. Bunda en temel etken, inşaat sektöründe yavaşlama ile birlikte arz sıkıntısından kaynaklanmaktadır'' diye konuştu.

'BEKLENTİLER DAHİLİNDE'

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde 4-5 gibi bir ekonomik büyüme ortamında kalıcı olarak sağlanmasının çok da olası olmadığını ifade etti. Aralık ayı enflasyon beklentilerinin piyasa beklentileri doğrultusunda geldiğini belirten Altınsaç, ''Faiz tarafında yüzde 6,15-6,30 arasında dalgalanmanın devamı olası. Orta vadede yönün bir miktar yukarı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Yıllık TÜFE'nin yüzde 6,2'ye gerilediğini, 2011 enflasyonu yüzde 10,5 ve yıllık ÜFE'nin yüzde 2,45 olduğunu hatırlatan Altınsaç, ''Gıda tarafında İTO rakamlarının aksine aylık bazda yüzde 1,6 yükseliş var. Giyim de ise mevsimsellik kaynaklı aylık bazda yüzde 1,5 fiyat düşüşü görüyoruz. Diğer kalemlerdeki artışlar ılımlı. ÜFE tarafındaki ılımlı seyir oldukça olumlu ve ilerleyen vadede maliyet tarafında enflasyondaki düşüşü destekler nitelikte. Burada görünümü bozan gelişme sigara tarafındaki yüzde 15'e yakın zam oranı. Enflasyona etkisi 0,8 puan civarında olacak. 2005 yılından bu yana ortalama enflasyonun yüzde 8,4 olduğu düşünülürse ve her yıl bir defaya mahsus bir takım zamların devreye girdiğini de hesaba katarsak, yüzde 5 enflasyon hedefinin yüzde 4-5 gibi bir ekonomik büyüme ortamında kalıcı olarak sağlanması çok da olası değil. Ancak TL'de aşırı bir değerlenme, büyümede belirgin düşüş ya da gıda/enerji fiyatlarından beklenenin ötesinde bir katkı gelirse bu hedef tutturulabilir. Bu senaryoyu da çok olası bulmuyoruz. Çünkü özellikle TL'de aşırı değerlenme Merkez Bankası tarafından arzu edilmiyor'' dedi.

'DÜŞÜŞ 2013'TE DAHA ZOR OLACAK'

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, enflasyon rakamlarında düşüşün 2013 ve sonrasında daha zor olacağını söyledi.  Açıklanan aralık ayı rakamlarıyla birlikte TÜFE'de yıllık artışın yüzde 6,16 olarak gerçekleştiğini, ÜFE'deki yıllık artışın ise aralık ayındaki yüzde 0,12'lik düşüşle yüzde 2,45'te kaldığını belirten Doğan, "Enflasyon rakamlarında düşüş, 2013 ve sonrasında daha zor olacak. Ocak ayında zamlar ve artan vergiler nedeniyle enflasyon bir miktar yükselişe geçebilir. Bu dönemde hava koşullarında yaşanacak bir olumsuzluk ve tarım ürünlerinin fiyatında olacak bir artış, bu yükselişi biraz daha hızlandırabilir. Fakat yılın ilerleyen aylarında bunun yeniden dengeleneceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat