Ekonomi Ana Sayfa > Teknoloji

Deprem Türksat'ı da vurabilir

Ankara'da meydana gelen deprem, skandal boyutunda bir hatayı ortaya çıkardı...

23 Aralık 2007 Pazar, 08:21:00
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Deprem Türksat'ı da vurabilir Sonra Oku

Türksat uydularının kontrol merkezi ile bu kontrol merkezinin her hangi bir nedenle devre dışı kalması durumunda devreye girecek yedek yer istasyonunun, birbirine çok yakın kurulduğu ortaya çıktı. Gölbaşı'ndaki uydu yer istasyonu, depremin merkez üssüne 15 km uzaklıkta, yedek istasyon ise asıl istasyona 40 kilometre uzaklıkta. Her iki istasyonun devre dışı bırakacak kadar büyük depremde, Türkiye'nin gözbebeği 3 uydu uzayda kaybolma riskiyle karşı karşıya.
BALA'YA 15 KM UZAKLIKTA

Bayramın birinci günü meydana gelen ve merkez üssü Bala olan 5.7 büyüklüğündeki deprem, Türksat uydularının uzayda pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterdi. Gölbaşı'nda bulunan uyduların kontrol edildiği Türksat Ana Yer Kontrol İstasyonu, Bala'ya sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve depremde zarar görmedi. Ancak daha büyük depremde, ana istasyon ile 40 kilomerte uzaklıktaki Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde kurulan yedek yer istasyonunun aynı anda zarar görmesi halinde, uydular kontrol edilemeyecek ve yörüngelerinden çıkacak.

Uzayda uydusu bulunan ülkeler, deprem, fırtına gibi doğal afetler ile yangın, arıza, sabotaj ve terörist saldırı gibi nedenlerle asıl kontrol istasyonu ile yedek istasyonu farklı şehirlerde kuruyor.

UYDULARLA BAĞLANTI KOPARSA

Türkiye ise Türksat uyduları için iki istasyonu da Ankara'da kurdu. Son Bala depremi, Ankara'da meydana gelecek daha şiddetli ve yıkıcı bir depremde her iki istasyonun devre dışı kalabileceğini ortaya koydu. Şiddetli bir depremde uyduların kontrolden çıkmasıyla, en çok ihtiyaç duyulan bir anda haberleşme felç olacak. Üstelik Türkiye toplam değeri 1.5 milyar doların üzerindeki uydularını da kaybedecek. Çünkü yer kontrol istasyonu ile uydu arasındaki iletişim 48 saat süreyle kesildiğinde, uydularla iletişim bir daha kurulamıyor ve uydular kayboluyor.

KONYA'YA TAŞINACAKTI

Kuruluşundan bu yana geçen 13 yılda uyduların ana yer kontrol istasyonu ile yedek yer kontrol istasyonunun aynı şehirde olması zaman zaman eleştirildi. Her iki istasyonun etkileneceği deprem gibi doğal afette uyduların tamamen kaybedileceği uyarısında bulunan uzmanları, dikkate alan kamu şirketi Türksat A.Ş. ODTÜ yönetimi ile yaşanan sorunların ardından yedek istasyonun Konya'ya taşınması için planlama yaptı ancak bu proje hayata geçirilemedi.


Hatalar zinciri 1B ile başladı 3A'da sürüyor

Türkiye'nin ilk uydusu Türksat 1B, 11 Ağustos 1994'te uzaya gönderildi. Uydu yer kontrol merkezi için ise Ankara'nın 40 kilometre güneyindeki Gölbaşı ilçesi belirlendi. Yer istasyonunun doğal afetlerden zarar görmesi ya da arızalanması durumunda devreye girecek yedek istasyonu ise ODTÜ kampüsü tercih edildi. Türksat 1B'nin ömrünü tamamlanmasından sonra uzaya gönderilen haberleşme uyduları Türksat 1C ve Türksat 2A için de yer kontrol merkezleri ile yedeği aynı yerde kuruldu. Yapımı süren ve gelecek yıl uzaya gönderilmesi beklenen Türksat 3A'nın da yer kontrol merkezi Gölbaşı'ndaki mevcut merkeze, yedek kontrol merkezi ise ODTÜ'ye kurulmaya başlandı. Rektörlük, istasyonun kurulması için sit alanı olduğu gerekçesiyle izin vermedi ve kısa süreli bir kriz yaşandı. Ancak tarafların anlaşmasıyla 3A'nın yedek kontrol merkezi de ODTÜ'ye kurulmuş oldu.


Ankara'dan 200 km uzaklıkta olmalı

Tehlikeye dikkat çeken bazı uzmanlar, daha önceki öngörülerin aksine Ankara'nın da deprem kuşağında yer aldığını, bu nedenle ana ve yedek yer kontrol istasyonlarının Ankara'da bulunmasının büyük bir hata olduğunu söylediler. Uzmanlar, iki istasyon arasındaki mesafenin 40 kilometre olduğuna işaret ederek, “Bu şartlar altında ODTÜ'deki istas-yonun yedek istasyon olma özelliği yoktur” dediler. 13 yıldır devam eden hatanın düzeltilmesini isteyen uzmanlar, yedek yer kontrol hizmetinin Ankara'dan en az 200 kilometre uzaktaki bir yere kurulmasını istediler.


İstasyonlar, doğru yörüngede tutuyor

Ankara'da bulunan ana ve yedek yer kontrol istasyonları yüksek seviyede güvenilir ve yedekliliğe sahip antenler, elektronik düzenekler, veri işletim sistemi, elektriksel güç kaynağı gibi ekipmanlar ile uyduların yörüngelerinde tutulmalarını sağlıyor. İstasyonlar Türksat uydularının iyi bir konfigürasyonda korunmasını temin maksadıyla gözlem ve kontrol hizmetlerini sağlıyor. Uydular ile haberleşme, Ana Yer Kontrol İstasyonlarında bulunan 11 ve 9 metrelik antenlerle, yedek istasyonda ise 9 metrelik anten ile gerçekleştiriliyor. Bu antenler fırlatma ve yörüngeye yerleştirilme evrelerine katılmaya imkan sağlıyor.

 

Yeni Şafak

Hisse Senetleri
Bireysel Emeklilik Fonları
Net Yazar
0
Bugün 1000 TL Ne Oldu
1000 TL
1004 TL
BORSA
997 TL
DOLAR
993 TL
EURO
998 TL
ALTIN
Net Yazar
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
Aylık Faiz Oranı
Aylık Tutar
4,600.66
Toplam Tutar
1,000,600.66

Hizmetler ve İletişim : TV | Blog | Video | Üyelik | Bize ulaşın | İzleyici temsilcisi | Künye | Reklam
Kategoriler : Gündem | Ekonomi | Spor | Dünya | Medya | Polemik | Magazin | Kültür-Sanat | Yaşam | Sağlık | Teknoloji
Diğer Linkler : Hava Durumu | Haberler 
İzleyici Hattı : (0212) 313 60 00 pbx
BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı HABERTURK.COM sorumlu tutulamaz.
Aç / Kapat